­ O nas­  Pracownicy­ ­ Badania­ ­ Publikacje­ ­ Dydaktyka­ ­ EkoAgora­ ­ Galeria­ zdjęć

Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii

Pracownicy KOSiD

Nauczyciele akademiccy

dr hab. inż. Piotr Latocha, prof. SGGW

bud. 37, pok. 0/82

tel. +48 22 59 320 62

e-mail piotr_latocha@sggw.edu.pl

ORCID: http://orcid.org/0000-0002-6282-7340

dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW

bud. 37, pok. 0/82

tel. +48 22 59 320 64

e-mail zbigniew_karaczun@sggw.edu.pl

ORCID: http://orcid.org/0000-0001-6971-275X

dr hab. inż. Barbara Żarska, prof. SGGW

bud. 37, pok. 0/86

tel. +48 22 59 320 68

e-mail barbara_zarska@sggw.edu.pl

ORCID: http://orcid.org/0000-0001-5341-1557

Architekt krajobrazu i ochroniarz środowiska. Absolwentka SGGW. Zainteresowania badawcze: ochrona krajobrazu, ochrona środowiska, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i miejskich, podstawy prawne ochrony krajobrazu i środowiska, zarządzanie obszarami chronionymi.

Długa i bogata kariera zawodowa i naukowa. Po studiach pracowała jako specjalista do spraw zieleni w administracjach warszawskich osiedli mieszkaniowych. Ścieżkę naukową i zastosowania badań w praktyce rozpoczęła w 1983 roku, gdy była zatrudniona kolejno: w Instytucie Kształtowania Środowiska w Zakładzie Planowania Przestrzennego, w latach 1986-1998 w Instytucie Ochrony Środowiska w Zakładzie Ochrony Przyrody i Krajobrazu (w tym w latach 1996-1998 na stanowisku kierownika tego Zakładu); od 1998 do chwili obecnej – pracuje w SGGW, początkowo na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu w Katedrze Ochrony Środowiska, a obecnie w Instytucie Nauk Ogrodniczych w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii (na stanowisku kierownika tych Katedr w latach 2013-2020). W latach 1996-1998 była członkiem Międzyzakładowego Zespołu ds. Realizacji Programów Badawczych Stacji Kompleksowego Monitoringu Środowiska „Puszcza Borecka” (Stacji należącej do Instytutu Ochrony Środowiska), w tym także koordynatorem tych programów i członkiem Rady Programowej.

Posiada bogaty dorobek naukowy stanowiący spójną całość w zakresie kształtowania krajobrazu i środowiska, w aspekcie ochrony ich najcenniejszych elementów (przyrodniczych, kulturowych i wizualnych), poprawy i utrzymania dobrego stanu krajobrazu dużych obszarów i minimalizacji zagrożeń. Większość badań została wdrożona w praktyce. Były to m.in.: projekty obszarów chronionych i systemów obszarów chronionych, plany ochrony przyrody, wskazania do kształtowania środowiska i krajobrazu na potrzeby planowania przestrzennego, studia przyrodniczo-krajobrazowe dla dolin rzecznych (m.in. doliny Warty, Wisły i Bugu), oceny oddziaływania na środowisko, prognozy skutków wpływu ustaleń planów zagospodarowania przestrzennego na środowisko przyrodnicze, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, projekty terenów zieleni, liczne ekspertyzy, opinie ekologiczne i opinie sądowe. Jest współautorką m.in. pionierskich koncepcji systemowej ochrony krajobrazu dla województw, zrealizowanych projektów parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody i obszarów chronionego krajobrazu, studium doliny Wisły jako korytarza ekologicznego; jest autorką m.in. metody kształtowania krajobrazu zwanej metodą kratownicy ekologicznej (method of ecological truss), klasyfikacji modeli ekologiczno-przestrzennych gmin wiejskich (Żarska 2006); autorką metody oceny znaczenia krajobrazowego dominanty i systemowego podejścia do ochrony dominant krajobrazowych na danym obszarze (Żarska 2003).

W latach 1997-98 była członkiem zespołu ekspertów w projekcie badawczym dotyczącym harmonizacji prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, realizowanym w Instytucie Ochrony Środowiska we współpracy z ekspertami z Brukseli; wdrożenie projektu przyczyniło się do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W latach 90. była członkiem zespołu ekspertów przygotowujących raporty o stanie środowiska Polski dla Ministra Środowiska na konferencje ministrów środowiska Europy.

Posiada uprawnienia eksperta w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu: od 1997 r. biegły Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w zakresie ochrony przyrody -ochrony flory i krajobrazu, nr uprawnień: decyzja OP/I-z/214/116/97; od 1998 r. biegły Ministra OŚZNiL w zakresie ochrony przyrody, nr uprawnień 1369; od 2000 r. biegły Wojewody Mazowieckiego w zakresie ochrony przyrody, nr uprawnień 0246; biegły sądowy ad hoc’ m.in. Sądu Rejonowego w Mrągowie, Sądu Okręgowego w Krakowie.

Inne zainteresowania: krajoznawstwo, turystyka, podróże, sport.

dr hab. inż. Beata Fornal-Pieniak, prof. SGGW

bud. 37, pok. 0/84

tel. +48 22 59 320 66

e-mail beata_fornal_pieniak@sggw.edu.pl

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-3834-1105

Architekt krajobrazu, optymistka, mama dwójki dzieci, realizująca się zawodowo. Rodzinne miasto to Tarnów – Polski Biegun Ciepła.

Moje zainteresowania przyrodnicze zwłaszcza roślinnością i zamiłowanie do rysunku miały wpływ na to, iż w roku 1997 rozpoczęłam studia magisterskie na kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W ramach studiów magisterskich brałam udział w licznych warsztatach projektowych, a także zdobywałam doświadczenie za granicą. W ramach programu Erasmus studiowałam w Wageningen (Holandia), gdzie uczestniczyłam w międzynarodowym kursie projektowania i planowania (ICLA 2003 – International Course Landscape Planning and Design). Współpraca ze specjalistami z różnych krajów wpłynęła na zwiększenie mojego doświadczenia, a także ukształtowania nowego poglądu w zakresie projektowania i planowania terenów zieleni na obszarach zurbanizowanych, jak i wiejskich. Moja praca magisterska dotyczyła oceny walorów przyrodniczo-krajobrazowej gminy Ciężkowice dla potrzeb rekreacji. Promotorem był prof. dr hab. Czesław Wysocki.

W 2003 r. rozpoczęłam 4 letnie studia doktoranckie w Katedrze Ochrony Środowiska na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a następnie obroniłam pracę doktorską nt. Zróżnicowania szaty roślinnej parków wiejskich Krainy Kotlina Sandomierska, której promotorem był prof. dr hab. Czesław Wysocki. Po ukończeniu doktoratu rozpoczęłam pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii, a w roku 2019 uzyskałam tytuł doktora habilitowanego. Inne doświadczenia: ukończone studia podyplomowe z pedagogiki, ekspert przyrodniczy – specjalność botanik, opiekun praktyk studenckich (intership) w ramach programu LLP/Erasmus.

Jestem autorką, jak i współautorką publikacji naukowych w języku polskim i angielskim, licznych ekspertyz przyrodniczych, projektów terenów zieleni a także rewitalizacji.

Współpracuję także naukowo z innymi ośrodkami badawczo-naukowymi w Polsce a także zagranicznymi np. w Wiedniu (Austria), w Lizbonie (Portugalia), w Nitrze (Słowacja), w Tartu (Estonia), w Pradze, w Brnie (Czechy),w Zagrzebiu (Chorwacja), w Budapeszcie (Węgry).

W roku 2018 otrzymałam Laur Ekoprzyjaźni 2017 za wybitne zasługi na rzecz ekologii, zaś w późniejszych latach nagrody Rektora SGGW za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną.

Zainteresowania badawcze: szaty roślinna w miastach i na obszarach wiejskich w ujęciu fitosocjologicznym, ekologia krajobrazu, kształtowanie krajobrazu, ochrona i zarządzanie na obszarach objętych ochroną przyrody, waloryzacja krajobrazu, projektowanie z stylu naturalistycznym.

Moje hobby to taniec nowoczesny, muzyka, podróże i książki.

Do uzupełnienia granty:

Granty dla młodych naukowców:

Kierownik projektów:

dr hab. inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz

bud. 37, pok. 0/73

tel. +48 22 59 320 63

e-mail ewa_zaras_januszkiewicz@sggw.edu.pl

ORCID: http://orcid.org/0000-0003-2436-9665

Drzewa, konie, krajobraz w niezwykłych odsłonach i tradycyjna wieś silna nowoczesnością – to moje: pasje, praca i codzienność. Nie są to obszary odizolowane od siebie. Żyją w symbiozie. Są koherentne. Tak jak moje życie, w którym nie można przeprowadzić linii granicznych.

Poznanie rośliny, drzewa, od nasiona po dorosłe drzewo, jego wpływ na nas w mikro i makro skali to nie tylko moja praca. Praca z drzewem to niezwykła przygoda. Kiedy poznasz jego język, wielu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Dlatego zgłębiam ten język. Najcudowniej jest wejść w koronę drzewa i posłuchać szumu liści. Na SGGWScience prowadzę swój kanał – MAGIA DRZEWA. Należę do organizacji branżowych: Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew, Federacja Arborystów Polskich, NOT – Polskie Towarzystwo Chirurgów Drzew, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.

Podobnie krajobraz, ale nie ten taki turystycznie pojmowany. Od lat zajmuje się krajobrazami kulturowymi, ich składowymi z głównym naciskiem na szatę roślinną. A tymi najciekawszymi dla mnie są krajobrazy forteczne i te malowane ciężką pracą osadników z Fryzji i Niderlandów. Słynna „głowiasta wierzba” to krajobrazowy prezent od nich.

Jako architektowi krajobrazu bliskie są mi również współczesne wyzwania i stawianie im czoła: Nowy Zielony Ład, rozwój zrównoważony, projektowanie terenów poprzemysłowych i rewitalizacja, ogrodnictwo miejskie oraz arborystyka. Ale nie tylko projektowanie, również ich realizacja i nadzór inwestorski.

I ta tradycyjna wieś silna nowoczesnością. Jestem jedną z założycielek i liderek stowarzyszenia LIDERKI INNOWACJI. 40% kobiet w Polsce, to mieszkanki wsi, to niezwykle kreatywne kobiety, które będą wyznaczać trendy i pokazywać nowe drogi podejścia do życia zgodne z naturą, z jej zrozumieniem i czerpaniem z niej.

Wieś to miejsce, w którym można pogodzić tradycję i zaawansowane technologie łączące specjalistów i ekspertów naszej uczelni, studentów i społeczności lokalne. Dlatego tym aspektom również poświęcam swój czas.

dr hab. Agata Jędrzejuk, prof. SGGW

bud. 37, pok. 0/83

tel. +48 22 59 320 65

e-mail agata_jedrzejuk@sggw.edu.pl

ORCID: 

dr inż. Tatiana Swoczyna, 

bud. 37, pok. 0/76

tel. +48 22 59 320 60

e-mail tatiana_swoczyna@sggw.edu.pl

ORCID: http://orcid.org/0000-0002-4319-9158

Dwóch dorosłych synów i córka, doktorat w 2013 roku.
Zainteresowania naukowe: Drzewa i krzewy: skąd pochodzą? Jak funkcjonują? Jak współżyją ze zwierzętami? Jak się czują w środowisku stworzonym przez człowieka? Jak możemy je wykorzystać, by były naszymi sprzymierzeńcami w ochronie klimatu?
Prowadzone przedmioty: Dendrologia, Drzewoznawstwo, Drzewoznawstwo w projektowaniu, Rozpoznawanie drzew i krzewów w stanie bezlistnym, Roślinność drzewiasta w środowisku miejskim, Ochrona środowiska
Działalność: członek PTD oraz PTD-Sekcja Drzew Miejskich, PTNO
Słowa kluczowe: ekofizjologia roślin drzewiastych, bioróżnorodność w środowisku miejskim, ćwiczenia terenowe, zielniki, fotografia przyrodnicza

mgr inż. Natalia Kuźma

bud. 37, pok. 0/83

tel. +48 22 59 320 65

e-mail natalia_kuzma@sggw.edu.pl

ORCID: 

Pracownicy inżynieryjno-techniczni

mgr Małgorzata Sztandkie-Maskiewicz

bud. 37, pok. 0/54

tel. +48 22 59 320 59

e-mail malgorzata-sztandkie-maskiewicz@sggw.edu.pl

Pracownicy emerytowani

Prof. dr hab. Henryk Zimny (1997)

dr hab. Wiesław Nowakowski (2006)

dr inż. Leonard Indeka (2007)

Prof. dr hab. Czesław Wysocki (2012)

dr Waldemar Mikuła (2017)

dr hab. Jacek Borowski, prof. SGGW (2019)

dr inż. Włodzimierz Wałęza (2020)

mgr inż. Dorota Królewska (2021)

dr inż. Grażyna Obidoska (2022)

inż. Grażyna Skalmierska (2022)

dr inż. Jolanta Stawicka (2023)